Vše, co jste chtěli na pohovoru zjistit, ale báli jste se zeptat. Část 1.
📖 5 minut
Pracovní pohovor bývá ošemetná konverzace. Obě strany mají řadu očekávání a oťukávají se v naději, že tohle je “to ono”.
Junioři v IT mívají obzvlášť pocit, že jsou v nevýhodné situaci a že si nesmí moc vyskakovat. Proto se na pohovorech radši moc neptají, a když, tak ne na ty nepříjemné otázky. Přitom právě u začátečníků v IT (ale nejen u nich) je zásadní, aby si opravdu dovedli představit, jak bude práce na dané pozici vypadat a co se od nich očekává.
Následujících otázky jsou návod, jak jednotlivá témata na pohovoru otevřít. Vyberte si, co vás opravdu zajímá, nemusíte všechny vypálit hned za sebou jako při policejním výslechu. Nechte hovor plynout a možná se řada z otázek odpoví přirozeně. Pokud si ale na konci pohovoru stále nejste něčím jistí, nebojte se taktně a profesionálně zeptat.
Pohovory probíhají v několika kolech, v různých formátech, s různými lidmi. Vyberte si nejvhodnější moment a osobu, kterou se na otázky zeptat, něco je lepší řešit s náborářem (HR), něco zase třeba s potenciálním přímým nadřízeným.
Jak probíhá pohovorový proces?
Pokud dostanete reakci na životopis, už od prvního kontaktu se můžete ptát, jak v dané firmě probíhá náborový proces. Kolik je kol pohovoru, jestli bývá test nebo praktická ukázka, jak dlouho se očekává, že to bude celé trvat (v ideálním případě).
Jak se mám připravit na další kolo pohovoru?
Pokud jste dostali pozvání na další kolo pohovoru - gratuluji! Využijte příležitosti a zeptejte se na detaily, jak to bude probíhat: s kým se přesně setkáte, jaká je jejich role v týmu, co se bude probírat, jak se můžete připravit, jestli si brát s sebou notebook, nebo mít nachystanou nějakou ukázku své práce. Pokud jdete na osobní setkání, zeptejte si na dresscode. Nechcete přijít over- nebo underdressed (ano, viděla jsem kandidáta v parádním obleku i s kapesníčkem, který dorazil do startupu plného bosých lidí a pobíhajících psů).
Jak tato pozice vznikla?
V IT se často nabírá průběžně, lidi jsou stále potřeba a týmy se rozrůstají. I tak není od věci se zeptat, proč firma někoho hledá zrovna na tuto pozici - jde o náhradu za někoho, proč ten odešel (šel do jiné firmy, nebo na jinou pozici), po jak dlouhé době odešel? Nebo jde o tvorbu nového týmu na nový projekt?
Jak dlouho už probíhá náborový proces?
Zajímavým indikátorem může být i informace, jak dlouho už někoho na pozici hledají. Je možné, že právě začali, v tom případě může proces trvat několik týdnů i déle. Nebo jsou už nějací kandidáti ve finálních kolech a v následujících dnech může padnout nabídka? Je dobré toto vědět, protože podle toho můžete navigovat i ostatní procesy, které máte rozjednané.
Pokud zjistíte, že se na pozici hledá už více než 6 měsíců, zkuste se zeptat proč. Můžete i zjistit, jestli třeba někdo neodešel ve zkušební lhůtě.
Jak rychle potřebujete, aby člověk nastoupil?
Podobně jako u předchozí otázky zjišťujete, jak moc se na nástup nového člověka spěchá. Zeptejte se, jestli není problém i několik měsíců počkat nebo hledají někoho na projekt urgentně. Pokud máte před sebou výpovědní lhůtu nebo jiné osobní důvody proč nemůžete začít hned, je třeba vyložit karty na stůl.
Co vás na mém životopisu zaujalo?
Tato otázka nemusí znít vůbec samolibě. Můžete ji formulovat tak, že sbíráte feedback na své portfolio a životopis a rádi byste věděli, co zaujme a co byste mohli vylepšit. Odpověď na tuto otázku vám také prozradí dost o tom, koho vlastně firma hledá.
Jaké jsou pro vás red flags u kandidátů?
Toto nemusí být otázka pro všechny situace, ale občas se rozhovor stočí takovým směrem, že bude vhodné se na toto zeptat. Zjistíte, co je pro firmu důležité, koho určitě nechtějí a čeho si naopak váží. Nebo třeba uslyšíte vtipnou historku a vytvoříte odlehčenou atmosféru. Samozřejmě vše by mělo být v profesionální rovině, pokud uslyšíte nějaké zlé pomluvy, držte se radši dál.
Kdy mám čekat informace o dalších krocích?
Už jste na konci pohovoru a víte, že následují ještě další kola? Nebojte si vyžádat přesný časový rámec, kdy vám dá firma vědět. Pokud řeknou jen, že “se ozvou”, klidně se doptejte, do kdy máte kontakt očekávat. Ideálně přesné datum (příští středa, do konce tohoto týdne,…). Budete totiž tak vědět, kdy se můžete sami připomenout. Nebudete vypadat jako nedočkavci, ani nebudete muset čekat celé týdny, jestli na vás nezapomněli.
Můžu vás kontaktovat, kdyby mě ještě něco napadlo?
Zní to možná samozřejmě a odpověď bude na 99% ano. I tak je ale dobré toto vyslovit nahlas a vědět, že jste s protistranou tak domluveni, máte na sebe kontakt a budou váš e-mail nebo telefonát očekávat.
Shrnutí
Pracovní pohovor je o tom, že obě strany zjistí, zda jim podmínky vyhovují a jestli si sednete i lidsky. Pokud se budete bát zeptat na nepříjemné otázky, můžete na to dlouhodobě doplatit. Mějte respekt ke svému budoucímu já, abyste mu zajistili tu nejlepší možnou pracovní situaci.